Negatywne skutki palenia tytoniu znane są nie od dziś. Nikotyna, wynaleziona w 1809 roku przez Nicolasa Vauquelin to substancja zawarta w wyrobach tytoniowych. Jest ona na jednym z pierwszych miejsc, jeśli chodzi o substancję uzależniające. Działa na centralny układ nerwowy, początkowo pobudzająco, a następnie uspokajająco. Ma wpływ na koncentrację, działa także na wydzielanie adrenaliny w organizmie. Takich efektów, w związku z paleniem tytoniu, oczekują osoby uzależnione. Chcą poprawić sobie samopoczucie i nastrój, a przede wszystkich zachować wrażenie panowania nad każdą sytuacją. Niestety niekorzystne skutki palenia wyborów tytoniowych odczuwalne są już od samego początku. Dodatkowo są one znacznie poważniejsze i dotkliwsze dla naszego zdrowia, niż te uznawane za pozytywne. Przede wszystkim u początkujących palaczy występują nudności i zawroty głowy. Długotrwałe palenie powoduje uzależnienie, to natomiast prowadzi do wielu chorób, w tym sercowo-naczyniowych, chorób płuc i oskrzeli. Ponadto palenie powoduje pogorszenie się ogólnego stanu naszego zdrowia, naszej urody i oczywiście skraca życie o prawie połowę. Rzucenie palenia skutki to rzecz, której każdy uzależniony chyba boi się najbardziej. Przede wszystkim boimy się wzrostu wagi, podenerwowania, braku zajęcia dla rąk, które przecież już nie będą sięgały po papierosa. Przyrost wagi spowodowany jest chęcią zastąpienia odruchu, który powstał podczas palenia. Próbujemy, różnymi sposobami, zając usta, najczęściej sięgając po słodycze. Przyrost wagi spowodowany jest, także zwiększonym apetytem po odstawieniu wyrobów tytoniowych, ponieważ nikotyna odpowiedzialna jest za tłumienie apetytu i zwiększony metabolizm organizmu. Taki stan rzeczy, absolutnie jednak nie powinien odwieść nas, od rzucenia palenia.

Rzucenie palenia – http://www.nicorette.pl/ – korzyści, są wręcz widoczne gołym okiem. Palacze często nie zdają sobie sprawy, że już po dwudziestu minutach od odstawienia papierosa nasz puls wraca do normalnego trybu. Po upływie ośmiu godzin poziom tlenu w naszej krwi wraca do stanu normalnego. Tylko po trzech dniach, oczyszczają się nam oskrzela. Korzyści z rzucenia palenia, to także znaczna poprawa ogólnego stanu naszego zdrowia. Decyzja o porzuceniu tego uzależnienia ma natychmiastowy wpływ na nasze płuca. Regenerują się one w bardzo szybkim tempie, co pozwala na oddychanie pełną piersią. Dzięki regeneracji stanu naszych oskrzeli i płuc poprawia nam się kondycja. Nie występuje zadyszka, duszności i zawroty głowy. Ponadto poprawia się wygląd naszej skóry. Po zaprzestaniu palenia jest ona lepiej ukrwiona, a tym samym bardziej nawilżona. Podobnie jest z zębami, które w bardzo szybkim tempie odzyskują swój naturalny kolor.

Negatywne skutki uzależnienia od wyrobów tytoniowych mają destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Dopiero po latach uzależnienia zaczynamy odczuwać ogromne problemy zdrowotne, możemy jednak ich unikną. Prawie wszystkie korzyści z rzucenia palenia są natychmiastowe, tym samym możemy przywrócić sobie zdrowie i dać szansę na długie, wolne od nałogu życie.

 Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *